Bielowy leżą na Podkarpaciu w powiecie dębickim na trasie Tarnów- Jasło przy drodze 73 w odległości 4 km na południe od Pilzna, 28 km na północny-zachód do Tarnowa i 28 km na południowy wschód do Jasła.
Bielowy to jedna z 17 wsi Gminy Pilzno. Od północy i północnego zachodu graniczy ze Strzegocicami, od zachodu ze Słotową, od południa z Zagórzem i Dęborzynem, od przodu z Jaworzem Dolnym i Jaworzem, zaś od południowego wschodu z Jaworzem Górnym. Podążając wzdłuż Wisłoki , która stanowi główną rzekę powiatu dębickiego, kierując się z Pilzna do Jasła przez Strzegocice i Bielowy do granicy Jaworza Górnego, znajdziemy się w miejscu, gdzie Wisłoka , przecinając jedno z licznych pasm wzniesień Pogórza Ciężkowickiego, tworzy piękny przełom. W pogodny dzień patrząc na zachód na lewy brzeg Wisłoki, można stąd zobaczyć wysokie porosłe lasami wzniesieni (366 m n.p.m.), znajdujące się na granicy powiatu jasielskiego i dębickiego, pomiędzy wsiami Dęborzyn i Bielowy. Wzniesienie to nosi nazwę Góra Dąbrowa. W jej pobliżu w 1770 roku konfederaci barscy pod wodzą Kazimierza Pułaskiego stoczyli jedną a większych bitew z oddziałami rosyjskimi.
W kierunku na wschód zobaczymy pasmo wzniesień. Z najwyższych z nich (ok.370 m n.p.m.) patrząc na południe, zobaczymy przed sobą panoramę południowej części Pogórza Ciężkowickiego. W dolinkach i na zboczach wzniesień widać liczne wsie powiatu jasielskiego, a wśród nich Smarżową, w której urodził się Jakub Szela – przywódca powstania chłopskiego w 1846 roku, oraz Gorzejową, z której pochodził Stanisław Ziaja – działacz KPP i PPR, w nieodległej przeszłości patron Szkoły Podstawowej w Pilźnie.
Z tego miejsca widać także Strzegocice z zarysami XIX- wiecznego dworu i zabytkowego parku, w którym rosną kasztanowce, miłorzęby i włoskie sosny.
W kierunku na północny zachód dostrzeżemy kontury Pilzna z dominującymi nad miastem wieżami dwóch zabytkowych kościołów.
Obszar wsi wynosi 360 ha ( grunty rolne – 270 ha, lasy- 58 ha, tereny mieszkaniowe – 21 ha , rowy, wody, drogi – 11 ha).
Liczba ludności nieznacznie rośnie: od 462 osób w 1978 roku do 470 – w 1984 r. , 520- w 2000r. i 522 wg stanu na dzień 31.12.2003r. , zamieszkałych w 110 zarejestrowanych domach.
Przez Bielowy przepływa ciek wodny „Słotówka”, który bierze początek w obrębie wsi Słotowa , wypływając spod wzgórza Budyń (388 m n.p.m.). Stamtąd płynie na wschód do Strzegocic, gdzie skręca na południowy wschód, przepływa przez Bielowy, stanowiąc granicą naturalną wsi Strzegocice – Bielowy. Następnie przecina gościniec Pilzno – Jasło, płynie na wschód do Wisłoki , stanowiąc na tym odcinku naturalną granicę między Bielawami i Jaworzem Górnym. „Słotówka” to najstarsza oficjalna nazwa cieku , ale w Słotowej używa się określeń „Porębianka”, „Przymiarki”, natomiast bielowianie w przeszłości nazywali tę rzeczkę „Żwirka” ze względu na czystość jej wód. Używali także nazw „Pilawka” i „Bielawka”, które stanowią nawiązanie do nazwy miejscowości.
W czasie suszy „Bielawka” to mały i niepozorny potok, który – zdarza się – całkiem wysycha, natomiast w czasie wiosennych roztopów i po ulewnych deszczach przybiera i zmienia się w rwącą rzekę , groźną dla mieszkańców wioski. Niejednokrotnie już czyniła dotkliwe szkody powodziowe, zalewając głównie tereny położone po lewej stronie swego biegu, sięgając gościńca Pilzno – Jasło, a nawet przekraczając go.
Najstarsi mieszkańcy Bielów pamiętają wielką powódź – wylew Wisłoki w 1934 roku . Wówczas w wezbranych wodach „Bielawki” utopił się 5-letni chłopiec Edward Pisarczyk.
W ostatnich 20 latach były co najmniej trzy duże wylewy „Bielawki”. Największy w 1978r. ,kiedy woda potoku przekroczyła gościniec Pilzno – Jasło i kolejne w 1988 i 1999r. Obecnie potok jest pogłębiony i uregulowany i dzięki temu nie tak groźny jak przeszłości.
Kalendarium:
1936 – oddanie do użytku szkoły podstawowej
1957 – uruchomienie letniego dziecińca
1964 – elektryfikacja wsi
1965 – oddanie remizy strażackiej
1969 – podłączenie do linii telefonicznej jednego aparatu telefonicznego w budynku sołtysa Stanisława Srebry
1979 – na skutek działalności Komitetu Gazyfikacji Wsi 7 września 1979 roku Rada Narodowa Miasta Pilzno podjęła Uchwałę o budowie w Bielowach sieci gazowej
1983 – 18 lipca tego roku podłączono do linii gazowej pierwsze 80 domów, a po kilku miesiącach – pozostałe 25 gospodarstw aż po most na Wisłoce w Jaworzu Górnym
1984 – przywrócenie szkoły podstawowej z klasami I – III i oddziałem przedszkolnym
1987 – zamontowanie przydrożnych lamp oświetleniowych wzdłuż potoku „Bielawka”
1994 – oddanie do użytku kaplicy
1995 – wodociągowanie wsi
1996 – telefonizacja wsi
2002 – wykonanie chodnika przez wieś, biegnącego wzdłuż potoku „Bielawka” do granicy Strzegocic
2004 – zakończenie remontu kapitalnego remizy OSP.
Informacje zaczerpnięto z książki autorstwa Krystyny Gądek pt. Karty z historii Bielów